przesuń do początku strony

łódzkie

09 WRZ 2016

Ćwiczenia łódzkiej Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej

9 września 2016 r. z jednym z samolotów, przelatującym nad wschodnią częścią województwa łódzkiego, została utracona łączność. Wszystko przemawiało za tym, że z nieznanych przyczyn maszyna musiała lądować w przygodnym terenie. Należało odnaleźć samolot i jego załogę…

Na szczęście, nie wydarzyło się to naprawdę. Były to tylko kolejne ćwiczenie Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej (LFOC), która powinna być przygotowana na każdą ewentualność, radzić sobie jak najlepiej w rozwiązywaniu różnych sytuacji kryzysowych. Zajęcia, odbywające się na lądowisku w Kawęczynie, miały na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia oraz skuteczności LFOC w prowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ćwiczenie obserwował wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Lokalne władze reprezentował wójt gminy Nowy Kawęczyn – Włodzimierz Ciok.

Oprócz Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej, którą dowodził Ryszard Michalski - wielokrotny mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowym oraz wychowawca kilku pokoleń pilotów samolotowych w Aeroklubie Łódzkim, w ćwiczeniach brali również udział pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBiZK) w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi – z dyrektorem wydziału Krzysztofem Janeckim. Ochronę przeciwpożarową ćwiczeń, które odbywały się na terenie należącym do Dariusza Żułnowskiego, zapewnili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Kawęczynie.

Na poszukiwanie zaginionego samolotu poleciały dwa zespoły: „Orzeł 1” – samolotem „Cessna” oraz “Orzeł 2” – samolotem „Wilga”. Jedynie przybliżony obszar poszukiwań, brak jakichkolwiek dodatkowych szczegółów – to wszystko w znacznym stopniu podnosiło stopień trudności zadania, ale załogi uporały się z nim z powodzeniem, lokalizując poszukiwany obiekt szybko i z wielką precyzją. Docenił to wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, gratulując pilotom, a także innym uczestnikom ćwiczenia dużego zaangażowania i profesjonalizmu w prowadzeniu akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

W przeddzień ćwiczeń w Kawęczynie w Jednostce Wojskowej w Leźnicy Wielkiej odbyło się szkolenie teoretyczne, podczas którego członkowie LFOC oraz pracownicy WBiZK zapoznali się z zasadami działania systemu ASAR oraz sprzętem wykorzystywanym przez jednostkę do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Zdobyta wiedza była wykorzystana podczas piątkowego ćwiczenia.

http://www.lodzkie.eu/page/125,aktualnosci.html?id=6210

Opracowanie i zdjęcia: ŁUW w Łodzi

09 WRZ 2016

Ćwiczenia łódzkiej Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej 2016

Ćwiczenia łódzkiej Lotniczej Formacji Obrony Cywilnej 2016

Kategoria: Aktualności
wszystkie aktualności