przesuń do początku strony

dolnośląskie

01 LIP 2015

Bezpieczeństwo najważniejsze - ostatni etap rozwoju RSO

Bezpieczeństwo najważniejsze - ostatni etap rozwoju RSO

1 lipca w Regionalnym Systemie Ostrzegania uruchomione zostały wszystkie funkcjonalności przewidziane dla tego systemu. - Ten ostatni etap to przede wszystkim funkcja SMS, ale nie tylko, bo również od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.” – powiedział minister Andrzej Halicki.

- Bezpieczeństwo ludzi jest dla nas rzeczą najważniejszą, dlatego zależało nam, by jak najszybciej zakończyć prace nad tym projektem. Dziś mogę powiedzieć, że w sytuacji zagrożenia naszego zdrowia lub życia będziemy mieli możliwość otrzymania powiadomienia z kilku różnych źródeł: w aplikacji mobilnej Regionalny System Ostrzegania (RSO) lub np. komunikatu we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej w naziemnej telewizji cyfrowej. W przypadku dużego zagrożenia, w wyjątkowych sytuacjach typu nadchodząca powódź, uruchomiona zostanie także opcja SMS – dodał szef MAC.

Tym samym kończy się ostatni etap rozwoju Regionalnego Systemu Ostrzegania, a jednocześnie zrealizowany zostaje jeden z priorytetów rządu.

4 lipca rusza też akcja „Bądź bezpieczny w wakacje z RSO”, która potrwa do końca miesiąca. Polega ona na prowadzeniu działań edukacyjnych i promocyjnych RSO w popularnych miejscowościach wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Będą one miały formę spotkań, skierowanych w szczególności do dzieci i młodzieży i organizowanych przy głównych wejściach na plażę.

Regionalny System Ostrzegania działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW. W czerwcu br. do grona instytucji zaangażowanych w projekt dołączyli także operatorzy telefonii komórkowej, firmy Orange, T-Mobile, Play, a także Plus.

Więcej informacji: http://mac.gov.pl/rso

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: https://mac.gov.pl/projekty/regionalny-system-ostrzegania-rso/najczesciej-zadawane-pytania-faq

Źródło: MAiC

 

wszystkie aktualności