przesuń do początku strony

Aktualności

13 MAJ 2020

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego podpisana przez Prezydenta RP

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego podpisana przez Prezydenta RP
Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego podpisana przez Prezydenta RP

12 maja 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał postanowienie zatwierdzające Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Prezydent w swoim przemówieniu zapewnił, że dokument uwzględnia wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym:

Ostatnia Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, dokument, który obowiązywał do tego momentu, pochodziła z grudnia 2014 roku. Jakże inna wtedy była rzeczywistość naszego bezpieczeństwa, i to pod każdym względem: militarnym, infrastrukturalnym, także pod względem zdrowotnym. Ta strategia uwzględnia wszystkie aspekty, które pomiędzy grudniem 2014 roku a dniem dzisiejszym się wydarzyły. Dosłownie „dniem dzisiejszym”, ponieważ – za co bardzo chcę podziękować Panu Premierowi, Panom Ministrom, Radzie Ministrów i wszystkim ich współpracownikom – nad tą strategią pracowaliśmy dosłownie do ostatniego dnia, uwzględniając również wszystkie kwestie związane z niebezpieczeństwami epidemicznym, z którymi zetknęliśmy się w szczególności w ostatnim czasie, i które w oczywisty sposób prowadzą do tego, że trzeba przedsięwziąć także w tej strategii odpowiednie działania na przyszłość.

Ponadto Prezydent podkreślił znaczenie ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności:

Mam nadzieję, że teraz, w najbliższym czasie, będziemy mogli do tego dodać jakże ważną ustawę o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym, a także o obronie cywilnej i ochronie ludności, bo to są te akty, które powinny tę strategię uzupełniać. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie powołamy odpowiednie zespoły, które te akty prawne opracują, i będą one mogły zostać przedstawione parlamentowi jako wypełnienie tych ram, które tworzy Strategia Bezpieczeństwa Narodowego.

Relacja z przebiegu uroczystości znajduje się pod poniższymi linkami:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1787,nowa-strategia-bezpieczenstwa-narodowego-rp-.html

oraz

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,1049,wystapienie-podczas-uroczystosci-zatwierdzenia-strategii-bezpieczenstwa-nat.html

Dokument w wersji elektronicznej do pobrania z tabeli poniżej.

Kategoria: Powiązane pliki
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP 20-05-13 11:33 410.19KB pobierz plik: Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP

wszystkie aktualności