przesuń do początku strony

Aktualności

26 LIP 2017

Ukazało się lipcowe wydanie „Przeglądu Pożarniczego”. A w nim wiele interesujących artykułów!

Ukazało się lipcowe wydanie „Przeglądu Pożarniczego”.
Ukazało się lipcowe wydanie „Przeglądu Pożarniczego”.

Katastrofa budowlana to dla ratowników niewątpliwie jedno z trudniejszych zdarzeń. Presja, by jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych, trudny teren akcji, zagrożenia dla ich własnego bezpieczeństwa i nierzadko rozczarowanie, gdy przegrało się wyścig z czasem. Los zrządził, że polscy strażacy doświadczyli ostatnio dwóch takich trudnych akcji w krótkim czasie – pierwsza miała miejsce w kwietniu w Świebodzicach, druga miesiąc później w Lublinie. Z opisu tych zdarzeń płynie jeden dobitny wniosek: w tego typu katastrofach bardzo ważna jest trafna i szybka analiza treści zgłoszenia – przekłada się bowiem na zadysponowanie odpowiednich sił i środków, a te decydują o skuteczności działań ratowniczych.

Susza, sądząc po częstych opadach tego lata, wydaje nam się nierealnym zagrożeniem. W rzeczywistości jednak naturalne zasoby wodne Polski są niewielkie. W Europie sytuujemy się dopiero na 22. miejscu. Karol Wiler w artykule dotyczącym problematyki zaopatrzenia w wodę do gaszenia pożarów lasu stawia tezę, że to palący problem. Jakie są więc nasze zasoby leśne pod tym względem? Wiedza na ten temat przyda się każdemu strażakowi.

Zapowiedzi budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej słyszymy od lat. Ostatnio przyjęto, że uruchomienie pierwszego bloku reaktora jądrowego nastąpi najwcześniej w 2024 r. Będzie to w skali kraju budowla ze wszech miar unikatowa. Jakie musi spełniać wymogi ochrony przeciwpożarowej? Karol Mojski przybliża standardy bezpieczeństwa w takich obiektach.

Przypominamy ponadto dwa historyczne wydarzenia – biały szkwał na Mazurach (właśnie mija 10 lat od tego groźnego zdarzenia) i powódź tysiąclecia (20 lat temu), w której ucierpiało wiele miejscowości, wśród nich Wrocław. Co zmieniło się od tego czasu i czy w razie powtórki z historii system ochrony przeciwpowodziowej zmniejszy straty? O tym w artykule Andrzeja Powidzkiego.

Przybliżamy tematykę ochrony danych osobowych. W czasach rozwoju nowoczesnych technologii ich pozyskiwanie i przetwarzanie jest powszechne. Czy jednak wiemy, jakie ograniczenia i przepisy obowiązują PSP? Warto poznać tematykę, zwłaszcza że za rok czeka nas modyfikacja prawa. RODO, czyli rozporządzenie w sprawie ujednolicenia przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, według znawców tematu wprowadzi rewolucję w podejściu do ich ochrony.

Zapraszamy do lektury!

wszystkie aktualności